Friday, 29 Mar 2024

Czym tak naprawdę są kryptowaluty?

coin

Kryptowaluty to zupełnie nowoczesne rozwiązanie oparte o rozwój technologii, a mówiąc ściślej – świata wirtualnego. W dobie kreowania rynku związanego z e-biznesem rodzi się coraz więcej tworów obocznych, a jednym z nich są właśnie kryptowaluty. Czym tak naprawdę są tytułowe waluty? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to i wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!

Podstawowa definicja

Kryptowaluta bywa także określana mianem waluty kryptograficznej. Jest to system rozproszony – księgowy, bazujący na fundamencie kryptografii, zaś jego celem nadrzędnym jest przechowanie informacji o stanie posiadania w jednostkach umownych. Ów stan posiadania powiązany jest poszczególnymi węzłami systemu – tzw. portfelami w taki sposób, aby kontrolę nad określonym portfelem sprawował wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki. Kryptowaluta jest szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej.

kartka

Postrzeganie kryptowalut

Co ciekawe kryptowaluty przez większość krajów nie jest uznawana za jednostkę walutową. Ba… Nie jest nawet uznawana za środek płatniczy, czy elektroniczny pieniądz. To właśnie z tej przyczyny kreowanie jednostek w ramach wbudowanego w system algorytmu określane mianem wykopywanie, bądź wydobywania jest w pełni legalne. Zazwyczaj tych samych przyczyn nie korzysta się z ulg podatkowych przewidzianych dla handlu walutą. Warto dodać, że w Unii Europejskiej na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE kryptowaluty uznane zostały za zgodny z prawem środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT, a w ten sposób zwolnione z owego podatku.

Najbardziej popularne kryptowaluty

Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Ta kryptowaluta została wprowadzona w roku 2009 przez użytkownika o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa kryptowaluty odnosi się do używającego jej otwartego źródła oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Ten rodzaj sieci jest modelem komunikacji zapewniającej wszystkim hostom te same uprawnienia. Oczywiście bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą – w dobie współczesnego rynku istnieje wiele innych walut zwanych altcoinami. Są to alternatywne coiny w skład których wchodzi coraz bardziej popularny etherum uznawany przez specjalistów za młodszego brata bitcoina. Na tę chwilę notowanych oficjalnie jest około 4000 kryptowalut na blisko 8000 specjalnych giełd (kryptogiełd). Warto podkreślić, iż większość z nich bazuje na różnych odmianach technologicznych bloków zwanymi blockchainami.

Na zakończenie ciekawostka – nowe kryptowaluty powstają nieustannie i są one oparte o wolne oprogramowanie. Dzięki temu każdy w dowolnej chwili może pobrać oraz wykreować własną monetę wirtualną.