Friday, 26 Apr 2024

Funkcjonowanie kryptowalut – najważniejsze definicje oraz statysyki

stos

Pojęcia takie jak bitcoin, blockchain, a nawet kryptowaluta wciąż nie cieszą się przesadnym zaufaniem. Wokół funkcjonowania finansowego rynku walut wirtualnych zrodziło się wiele mitów oraz legend. Nie brakuje również faktów. W dzisiejszym artykule postaramy się odróżnić jedne od drugich, lecz zanim do tego przejdziemy skupmy się na krótkim objaśnieniu wspomnianych pojęć.

Definicja najważniejszych pojęć

Kryptowaluta – waluta zwana kryptograficzną, czyli rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informacje o stanie posiadania w jednostkach umownych. Stan posiadania ma związek z tzw. portfelami, czyli poszczególnymi węzłami owego systemu. Węzły te wykreowane są w taki sposób, by kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie jego posiadacz.

Bitcoin – Najpopularniejsza kryptowaluta. Została wprowadzona na rynek w roku 2009 przez użytkownika o nazwie Satoshi Nakamoto. Nazwa kryptowaluty odnosi się do używającego jej otwarto źródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Każdy bitcoin dzieli się na 100mln mniejszych jednostek zwanych satoshi.

Blockchain – innymi słowy łańcuch bloków. Jest to zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer bez posiadania centralnych komputerów i bez posiadania scentralizowanego miejsca przechowywania danych. Owa technologia służy do księgowania poszczególnych operacji – transakcji, płatności oraz księgowych zapisów.

laptop

Rosnąca popularność kryptowalut

Popularność wirtualnych walut rośnie z roku na rok. Obecnie blisko 50% osób biorących udział w badaniu statystycznym wykazuje wiedzę na temat funkcjonowania tego rynku. Około 15% ze wspomnianych 50% z kolei przyznaje się do inwestowania w tytułowe waluty. W praktyce oznacza to, iż pośród generalnej populacji walutę cyfrową zakupił co dziesiąty Polak. Rzecz jasna – najczęściej był to bitcoin.

moneta

Liczb ciąg dalszy…

Eksperci zwracają uwagę na nieco inny aspekt wyników badań statystycznych. Otóż olbrzymia popularność bitcoina w naszym kraju ma ogromne znaczenie dla tradycyjnego rynku finansowego. W dłużej perspektywie może ona przyczynić się do upadku banków oraz instytucji finansowych. Polacy, którzy zainwestowali w bitcoin wynoszą aż 85% inwestycji w skali całego rynku. Jest to wynik, który pozwala nam się plasować w czołówce krajów europejskich. Niestety – jeśli chodzi o udział rynkowy ogólny, to nadal jesteśmy na szarym końcu. Złośliwi twierdzą, iż kryptowaluty to chwilowy wymysł ekscentrycznych programistów, który nie ma racji bytu w dłuższej perspektywie. Świadczy o tym niestabilność walut wirtualnych. Z drugiej jednak strony blisko 40% osób ankietowanych stwierdziło, iż w przyszłości zainwestuje w kryptowaluty. Czy będzie to bitcon? Przekonamy się w najbliższych latach.

Na dzień dzisiejszy więcej newsów na temat Bitcoin można znaleźć na https://comparic.pl/bitcoin/.